Marketing budžet: Koliko vam je novca zaista potrebno?
5 min read
Zamislite situaciju u kojoj je prodaja toliko porasla da vam fali osoblja, vaš mobilni telefon neprestano zvoni, a društvene mreže vaše kompanije vrve od pozitivnih notifikacija!
Ovaj prizor snažno oslikava moć koju digitalni marketing ima nad vašim brendom. Ograničen marketinški budžet može predstavljati izazov - ipak, veoma je bitno da vaše online prisustvo postavite kao prioritet i kreirate budžet koji će vam omogućiti da rasurse iskoristite na najbolji način.
Niste sasvim sigurni kako da pristupite tome? Tu smo da vam pružimo podršku! Uzmite olovku i papir i pažljivo pratite, jer vas očekuju najbolje prakse za kreiranje marketing budžeta koji će lansirati vaš brend u nove visine!
#1 Razumijte ciljeve svog biznisa
Prva i osnovna stvar od koje krećete su ciljevi vašeg biznisa.
Šta je glavni cilj - izazvati brend buzz, privući potencijalne klijente, povećati prodaju ili sve od navedenog? Definisanjem jasnih ciljeva, vaš marketing budžet se stavlja u takt sa strateškim ciljem vašeg poslovanja. Time osiguravate da vaše marketinške aktivnosti budu usmjerene ka željenim rezultatima.
Pri definisanju poslovnih ciljeva, snažnu podršku može pružiti SWOT analiza. Ona vam omogućava da identifikujete snage i slabosti vašeg brenda, kao i prilike i izazove unutar industrije. Na temelju ovih saznanja, možete postaviti konkretno definisane ciljeve koji su specifični, mjerljivi, ostvarivi, relevantni i vremenski definisani (poznati kao SMART ciljevi).
Ključno je biti jasan! Kada precizno znate šta želite postići, lakše je odabrati način na koji želite ulagati svoje resurse. Digitalni marketing predstavlja alat koji će vam pomoći da dostignete postavljene ciljeve, dok će budžet biti gorivo koje će vas gurati prema njihovom ostvarenju.
#2 Precizno definišite ciljnu publiku i tržište
Možete imati najkreativnije reklame i impresivan marketinški budžet, međutim, bez temeljnog istraživanja i identifikacije vaše ciljne publike i tržišta - sve može pasti u vodu!
Sve marketinške aktivnosti u vašoj kompaniji moraju biti usredsređene na slanje prave poruke, pravim ljudima i u pravom trenutku. Kada jednom steknete istinsko razumijevanje vaše ciljne publike, možete usmjeriti svoj budžet ka kanalima koji će vam najvjerovatnije omogućiti da dođete do njih i ostvarite interakcije.
Jedan od izuzetno efikasnih načina za komunikaciju sa vašim kupcima je email marketing. Email adrese koje ćete koristiti za vaše email marketing ili retargeting kampanje možete prikupiti nudeći vašoj ciljnoj grupi besplatan ebook, koristan vodič ili organizovanjem edukativnog webinara, u zamjenu za njihov email.
Korišćenjem ovih mejling lista kroz svoje kampanje, imate potencijal da smanjite troškove po kliku (CPC) i postignete bolje rezultate, istovremeno efikasno raspoređujući budžet.
#3 Pratite industrijske trendove i analizirajte konkurenciju
Da li ste spremni da postanete marketing detektiv?
Razumijevanje koliko se u industriji u kojoj poslujete ulaže u marketing i šta vaši konkurenti rade će vam pomoći da donosite bolje odluke o načinu efektivne raspodjele vašeg budžeta.
Započnite sa sljedećim pitanjima: Koliko moji konkurenti troše na marketing? Kakve kampanje i oglase oni kreiraju? Kako njihovo online prisustvo izgleda?
Kada shvatite šta vaši konkurenti rade, možete identifikovati prilike koje će vam omogućiti da se izdvojite i usmjerite svoj budžet ka strategijama koje će vam donijeti kompetitivnu prednost. Odluke donijete na temelju informacija vode ka boljim rezultatima uz efikasnu upotrebu budžeta.
Postoji mnogo korisnih online alata koji će vam omogućiti efikasan benchmarking. Neki od njih su Similarweb, Semrush, Crayon.
#4 Raspodijelite budžet na različite marketinške kanale
Budite sigurni da ulažete svoje resurse na najefektivniji način tako što ćete identifikovati koji marketinški kanali su najrelevantniji za vaš biznis i ciljnu publiku.
Bilo da se oslanjate na društvene mreže, email marketing ili tradicionalne radio reklame, uvijek imajte na umu svoje ciljeve!
Zamislimo da želite privući pažnju mlađe populacije. U ovom slučaju, kanali kao što su društvene mreže i saradnja s influenserima mogu biti veoma efikasni. Međutim, ukoliko je fokus na privlačenju potencijalnih kupaca radi povećanja prodaje, ulaganje u PPC oglašavanje (plaćanje po kliku) i email marketing može imati veći doprinos.
Evo jednog savjeta: Prije donošenja konačne odluke o izboru kanala, istražite prosječne troškove po platformi u vašoj industriji, kao što su prosječna cijena po kliku (CPC), cijena po akviziciji (CPA) ili cijena po instalaciji (CPI).
Važno je da uvijek imate brojke na oku! Neprestano pratite i ocjenjujte performanse svakog marketinškog kanala kako biste odredili njihovu efikasnost i prilagodili raspodjelu budžeta u skladu s tim.
#5 Pratite i upravljajte svojim marketing budžetom
Kreirali ste budžetsko remek-djelo, ali magija ovdje ne staje! Pripremite se za putovanje kroz kontinuirano prilagođavanje budžeta kako biste osigurali da vaši marketinški napori teku glatko.
Zamislite to kao finansijsku navigaciju - konstantno praćenje, prilagođavanje i upravljanje budžetom na putu ka postizanju uspeha. Ovaj proces će vam pomoći da optimizujete troškove, prepoznate oblasti u kojima se troši više ili manje nego što je planirano, i donesete informisane odluke koje će unaprijediti vaše marketinške strategije.
Koristite ključne pokazatelje uspjeha (KPI) kao što su posjete vašem veb sajtu, stopa konverzije, trošak potencijalnog klijenta i trošak akvizicije klijenta kako biste procijenili performanse svakog marketinškog kanala. Analizom ovih metrika možete prepoznati koje strategije donose najbolje rezultate, što će vam omogućiti prilagođavanje raspodjele budžeta u skladu s tim.
Imajte na umu da značajni rezultati ne dolaze bez ulaganja!
Sada kada smo prošli kroz najbolje prakse, vrijeme je da kreirate najefikasniji marketinški budžet ikada i prezentujete ga svojim nadređenima. Ipak, ako imate napad panike zbog tog sastanka - imamo rješenje! Pročitajte naš prethodni blog post i sa samopouzdanjem predočite svoj budžetski prijedlog direktoru. Zahvalićete nam kasnije. 🙂