Koliko su ključne riječi važne za SEO?
5 min read
Ključne riječi su one fraze po kojima pretraživači prepoznaju sadržaj našeg sajta ili stranice. Upravo one nam pomažu da se rangiramo što više i izađemo korisnicima među prvim pretragama. Zato je razumijevanje i implementiranje ključnih riječi bitno za optimizaciju web sadržaja.
Postoje dva tipa ključnih riječi i to: ključne riječi “sa kratkim repom” (short tail keywords) i ključne riječi “sa dugim repom” (long tail keywords)
Šta su ključne riječi ‘’sa kratkim repom’’?
Ključne riječi ‘’sa kratkim repom’’, često nazivane i "head terms", su opšte, široko definisane fraze koje obično sadrže jednu do tri riječi, poput ‘cipele’, ‘knjige’, ‘web hosting’.
Ako biste koristili bilo koji od ovih termina da pokušate da rangirate svoj sadržaj to bi bilo teško, jer su rezultati pretrage previše brojni da bi se takmičili sa konkurencijom i ne odražavaju specifične potrebe korisnika.
Prednosti ključnih riječi “sa kratkim repom“
- Visok volumen pretraga: Atraktivne zbog velikog broja pretraga;
- Široki domet: Pomažu u povećanju svijesti o brendu.
Nedostaci ključnih riječi ‘’sa kratkim repom’’
- Visoka konkurencija: Teško ih je rangirati bez značajnih ulaganja u SEO;
- Niska specifičnost: Ne ciljaju specifične potrebe korisnika, što može dovesti do niske stope konverzije.
Šta su ključne riječi ‘’sa dugim repom’’?
Nasuprot kratkim ključnim riječima, ključne riječi ‘’sa dugim repom’’ su duže i specifičnije fraze koje obično sadrže tri ili više riječi, kao na primjer "crne cipele za trčanje za muškarce" ili "web hosting za početnike".
Iako imaju manji obim pretrage, često vode do veće stope konverzije jer ciljaju specifične potrebe i namjere korisnika.
Prednosti ključnih riječi sa dugim repom
- Specifičnost: Ciljanje specifičnih potreba korisnika povećava šanse za konverziju;
- Manja konkurencija: Lakše je rangirati za ove ključne riječi, čineći ih idealnim za nove ili niša sajtove.
- Nedostaci ključnih riječi sa dugim repom
- Nizak volumen pretraga: Ne generišu veliki broj posjeta samostalno;
- Zahtijevaju više sadržaja: Zahtijevaju više sadržaja za pokrivanje brojnih specifičnih tema.
Kako balansirati upotrebu kratkih i dugih ključnih riječi?
Najbitnija stvar kod optimizacije leži upravo u tome što subjektivno mišljenje uopšte nije bitno, već su bitni podaci. Pa kako bismo znali koje ključne riječi da koristimo, moramo se okrenuti ka brojnim alatima ali i neophodnim koracima.
- Analiza ključnih riječi: Koristite alate poput Google Keyword Planner, Ahref, ili SEMrush da istražite relevantne ključne riječi, njihov volumen pretrage i konkurenciju.
- Razumijevanje publike: Upoznajte potrebe i ponašanje vaše ciljne publike. Koristite anketiranje, intervjue s korisnicima i analizu podataka da bolje razumijete koje ključne riječi najbolje odgovaraju njihovim potrebama.
- Kreiranje diversifikovanog sadržaja: Kreirajte raznovrstan sadržaj koji koristi i ključne riječi ‘’sa kratkim i dugim repom’’. Optimizujte svoje stranice sa jasnim, ciljanim naslovima, meta opisima i kvalitetnim sadržajem koji prirodno uključuje ove ključne riječi.
- Monitoring i adaptacija: Kontinuirano pratite performanse vaših ključnih riječi kroz Google Analytics i prilagođavajte svoju strategiju u skladu sa trendovima pretrage i ponašanjem korisnika.
Koliko puta treba ponoviti ključne riječi u tekstu?
Kada sastavite listu ključnih riječi koje želite da istaknete, pred vama je izazov da ih uklopite u već postojeći sadržaj ili da kreirate potpuno novi sadržaj koji će privući posjetioce na vaš sajt.
U suštini, ključne riječi su više od pukih riječi; one su ideje i teme koje definišu srž vašeg sadržaja.
Bez obzira da li dodajete ključne riječi u već postojani tekst ili stvarate novi sadržaj, ključ je u njihovoj harmoničnoj integraciji.
Da biste bili sigurni da ćete se dobro rangirati u rezultatima pretrage, morate prethodno odabrati količinu ključnih riječi jer pretraživači reaguju na takozvano „spamovanje ključnih riječi“ – prečesto korišćenje ključnih riječi u tekstovima – uz stroge kazne.
Da bi se obezbjedili idealni rezultati u rangiranju pretraživača, ukupan udio ključnih riječi koje su optimizovane u tekstu, takozvana gustina ključnih riječi, ne smije da pređe 3-4%.
Gdje je mjesto ključnim riječima?
Sada kada znate koliko puta treba ponoviti ključne riječi, bitno je i da znate gdje ih postaviti za optimalne rezultate.
- H1 Naslov: Ključne riječi za sajt u naslovu - Naslov stranice ili blog posta je ključno mjesto za vašu ključnu frazu, jer Google posebnu pažnju posvećuje naslovima. Vaša ključna fraza treba da bude na samom početku H1 zaglavlja, koje se pojavljuje samo jednom i to na vrhu stranice.
- Meta opis: Ključne riječi u opisu stranice - Iako meta opis ne utiče direktno na rangiranje, važan je za privlačenje klikova jer je to prvo što korisnici vide u rezultatima pretrage. Sadržaj meta opisa treba da uključuje ključne riječi kako bi privukao pažnju i pokazao relevantnost vašeg sadržaja.
- URL Adresa - Vaš URL treba da sadrži ključne riječi i važno je da su prisutne kako bi poboljšale prepoznatljivost sadržaja.
- Sadržaj stranice ili blog posta - Blog post treba sadržati ključnu riječ u prvom pasusu, a idealno u prvoj rečenici. Koristite varijacije ključnih riječi i ključne riječi sa dugim repom kroz cio sadržaj da biste poboljšali SEO.
- Slike, video zapisi i grafike - Naslovite svoje slike i unesite alt tekst sa ključnim riječima, što olakšava njihovo pronalaženje u pretraživaču slika i doprinosi SEO vašeg sajta.
Ovaj pristup optimizuje ključne aspekte SEO-a na vašem sajtu i povećava šanse za bolje rangiranje i veći broj posjeta.
Poboljšajte SEO performanse sajta
Efikasna upotreba ključnih riječi ‘’sa kratkim i dugim repom’’ može znatno poboljšati SEO performanse vašeg sajta.
Balansiranjem ove dvije vrste ključnih riječi, možete privući širi spektar posjetilaca dok istovremeno ciljate na specifične potrebe i povećavate svoje stope konverzije.
Kako bi ispričali priču svog brenda na način koji će privući pažnju i izgraditi lojalnost vaših kupaca, pročitajte naš blog post ‘Brendiranje kroz storytelling: Stvaranje dubokih veza sa publikom’