Biznis na adrenalinu: 3 razloga za veći marketing budžet
5 min read
Teško da postoji bolji osjećaj od onoga kada vaša kompanija postiže zapažene rezultate, osvaja tržište i privlači sve više zadovoljnih klijenata. Međutim, da biste doživjeli ovakav uspon, ključno je da uložite u veći budžet za marketing. Ukoliko se i dalje pitate zbog čega je to važno, predstavljamo vam tri najznačajnija razloga koji će vas navesti da o ovome razmislite odmah!
Razlog 1: Povećanje svijesti o vašem brendu
Ne postoji šansa da u svom okruženju nemate makar jednu osobu koja je obožavalac BMW-a, korisnik Samsung-a ili lojalni kupac Guess-a! Vrlo je moguće i da ste sudjelovali u brojnim diskusijama o tome koji je brend kvalitetniji, pa makar to bilo u kafiću pri naručivanju Pepsija ili Coca-Cole.
Ovakvo poistovjećivanje i svijest o postojanju brendova je cilj svih uspješnih biznisa, jer je to uloga koju oni igraju u životu kupca — emocija koju izazivaju u njemu.
Međutim, ova uloga ne nastaje preko noći! Kontinuirano prisustvo određenog brenda na različitim marketinškim kanalima (čitaj, svim društvenim mrežama) doprinosi boljoj informisanosti i izgradnji povjerenja kod ciljne grupe.
Intezivnije oglašavanje i promocije (plaćene reklame) podstiču publicitet brenda i čine ga prepoznatljivim na tržištu, a sve ovo rezultira rastom potražnje. Stalnim širenjem određenih poruka o svom brendu postepeno i spontano gradite prisutnost u mislima potencijalnih kupaca. Upravo tako ljudi po sloganu i znaju o kojem se brendu radi, a da čak i ne pomenemo ime.
Probajte sa ovim: “Podijeli radost”. Možete li da pogodite o čemu je riječ?
Ako želite da budete na vrhu igre ključ je u marketinškom budžetu, naročito ukoliko ga uložite u brand awareness kampanje. U ovim kampanjama direktna prodaja nije primarni cilj, već sticanje povjerenja u određeni brend.
Jednom kada potrošači steknu povjerenje, oni postaju lojalni ambasadori vašeg brenda na duge staze. A do čega to dovodi? Pa naravno, do prodaje!
Razlog 2: Konkurentska prednost i proširena realnost
Aktuelno pitanje glasi: Kako biti bolji od konkurencije? Lako, jer veći marketinški budžet u kombinaciji sa kreativnim kampanjama direktno omogućava da se bolje istaknete na tržištu.
Kada kreativnom timu odriješite ruke, dajete mu mogućnost da pomjera granice svojih marketinških strategija. U ovom slučaju može i da se udruži sa IT sektorom, pa pored klasične promocije kreira i kampanje proširene realnosti (Augmented Reality). One integrišu digitalne elemente u stvarno okruženje i pružaju interaktivna iskustva ciljnoj publici.
Tako je Ikea omogućila potrošačima da putem aplikacije imaju prikaz namještaja u svojim domovima prije nego što ga kupe. Ishod je bio oduševljenje korisnika, kreativnost pri virtuelnom dizajniranju enterijera ali i veća prodaja. Zahvaljujući aplikaciji, korisnici su mogli da se zabave ali i bolje procijene svoj izbor, a da pri tome ne troše vrijeme za odlazak do Ikea radnje.
Za razliku od Ikea-e koja je svoj proizvod dovela virtuelno u dom kupca, razne kompanije su se odlučile na skroz suprotan pristup. One su iskoristile popularnost Pokemon GO mobilne igre i time privukle igrače u svoja predstavništva. Virtuelni Pokemoni su se nalazili na njihovim prodajnim lokacijama čekajući igrače pored specijalnih ponuda i popusta. Igrači su hvatajući Pokemone bili ‘namamljeni’ u radnje, pa su tako pod euforijom koristili posebne povlastice koje su ih dočekale, što je rezultiralo skokom prodaje ovih smjelih kompanija.
Ovakav način dosjetljivog reklamiranja se zove gejmifikacija, a u našem prethodnom postu smo pričali upravo o tome kako da unaprijedite svoj biznis uz gejmifikaciju.
Razlog 3: Veća stopa konverzija i prodaje
Da budemo iskreni, nikome nije cilj samo da oduševi publiku, već i da dominira sa prodajom. Tada glavne zvijezde postaju konverzije!
Dodatni marketing resursi omogućavaju vam testiranje i optimizaciju različitih marketinških strategija (jedino ćete tako saznati šta “pali” kod vaše ciljne publike). Osim toga, veći budžet utiče i na šire mogućnosti za kreativne i stvaralačke poduhvate, što marketarima daje mogućnost da testiraju različita tržišta, platforme i alate.
Najčešća greška koju vlasnici kompanija prave jeste ograničeni budžet, misleći da marketing odmah rezultira prodajom. Međutim, realnost je drugačija. Kako bi marketing počeo da dovodi kupce, bitno je da testira tržište, ciljnu grupu kao i poruke na koje ona najbolje reaguje. Tek kada se ovi koraci pređu, marketing počinje da stvara prodaju.
Prema Global Web Index-u, koji se bavi istraživanjem tržišta i načina na koji potrošači razmišljaju — kompanije koje povećavaju svoj budžet za marketing imaju 2,5 puta veću šansu da se rangiraju na prvom mjestu pretrage na internetu, što direktno podstiče prodaju. Znate i sami, ono što se ne nađe na prvoj strani Google pretrage najčešće za krajnjeg kupca i ne postoji.
Usredsredite se na strateško planiranje i racionalno alociranje budžeta i iskoristite svaku priliku da potrošači, kojima ste privukli pažnju svojim proizvodom ili uslugom, konačno izvrše kupovinu.
I za kraj, ukoliko nemate dileme da marketing treba da bude vaš glavni adut na putu ka uspjehu — preporučujemo da pročitate naš post Marketing budžet: Koliko vam je novca zaista potrebno? Ovdje ćete pronaći savjete kako da najbolje iskoristite marketing budžet i procjenite očekivane rezultate.